2022

College of Architecture and Planning       

  • Autumn Bartley
    Mentor: Dr. Shireen Mohammad Kanakri   
    Department of Construction Management and Interior Design

  • Kelli Boling
    Mentor: Dr. Sarah Angne Alfaro     
    Department of Construction Management and Interior Design

  • Alexandria Clark
    Mentor: Dr. Sarah Angne Alfaro     
    Department of Construction Management and Interior Design

  • Kathryn Rockwood
    Mentor: Dr. Juntae Jake Son  
    Department of Construction Management and Interior Design

  • Karina Stoltz
    Mentor: Dr. Juntae Jake Son  
    Department of Construction Management and Interior Design

College of Communication, Information, and Media

  • Abbey Dissette
    Mentor: Dr. Michael Lee
    Department of Media

College of Fine Arts

  • Clara (Clarence) Davenport
    Mentor: Dr. Andy Waldron
    Department of Theatre and Dance

  • Eri Dongu
    Mentor: Dr. Andy Waldron
    Department of Theatre and Dance

  • Delaney Hunter
    Mentor: Ms. Christie Zimmerman
    Department of Theatre and Dance

  • Kennedy Moore         
    Mentor:
    Dr. Noelle Giuffrida  
    School of Art

  • Emily Rose Olsson
    Mentor: Ms. Christie Zimmerman
    Department of Theatre and Dance

College of Health

  • Payton Bennett
    Mentor: Matt Moore
    Department of Social Work

  • Caitlin Cole
    Mentor:
    Dr. Kristin Trainor
    Department of Social Work

  • Courtney Duff-Scherer
    Mentor: Dr. Dane Minnick
    Department of Social Work

  • Maya Guinn
    Mentor: Dr. Jean Marie Place
    Department of Nutrition and Health Science

  • Alyssa Shoemaker
    Mentor: Dr. Jayanthi (Jay) Kandiah
    Department of Nutrition and Health Science

  • Juliana Weaver
    Mentor:
    Dr. Jean-Charles Lebeau
    School of Kinesiology

  • Julia Wilson
    Mentor:
    Dr. Jerry Reynolds
    Department of Social Work

College of Sciences and Humanities

  • Travis Beckett
    Mentor: Dr. Jess Ward
    Department of Biology

  • Kennedy Brantley
    Mentor: Dr. Bryan Essien
    Department of Biology

  • Giselle Briseno-Rodriguez
    Mentor: Dr. Benjamin (Ben) Bascom
    Department of English

  • Brooke Clements
    Mentor: Ms. Christine Thompson
    Applied Anthropology Laboratories

  • Heaven Curtis
    Mentor: Dr. Kathleen Foster
    Department of Biology

  • Regan Davidson
    Mentor: Ms. Christine Thompson
    Applied Anthropology Laboratories

  • Jacob Emert
    Mentor: Dr. Sundeep Rayat
    Department of Chemistry

  • Ashley Fitch
    Mentor: Dr. Kamal Islam
    Department of Biology

  • Lillian Goulet
    Mentor: Dr. Kathleen Foster
    Department of Biology

  • Benjamin Grantonic
    Mentor: Ms. Hannah Ryker
    Applied Anthropology Laboratories

  • Etta (Eli) Greathouse
    Mentor: Dr. Wei Shi
    Department of Chemistry

  • Michaela Hixson
    Mentor: Dr. Mark Groover
    Department of Anthropology

  • Leah Jackson    
    Mentor:
    Dr. Anthony Vito    
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Abby Jenkins
    Mentor: Dr. Nicole Christofield
    Department of Chemistry

  • Stevee Judy  
    Mentor:
    Dr. Anthony Vito    
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Baylee Lawler
    Mentor: Dr. Bryan Essien
    Department of Biology

  • Micah Peck
    Mentor: Dr. Caitlyn Placek
    Department of Anthropology

  • Cain Martin
    Mentor:  Dr. Wendy Soltz
    Department of History

  • Claire Matney
    Mentor: Ms. Hannah Ryker
    Applied Anthropology Laboratories

  • Maria Reyes
    Mentor: Dr. Michael Tagler
    Department of Psychological Science
  • Grant Sandrick
    Mentor: Dr. Robert Sammelson
    Department of Chemistry

  • Izabella (Izzy) Thompson      
    Mentor:
    Dr. Gregory Rocheleau      
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Elaine Ulsh
    Mentor: Dr. Xin Sun
    Department of Computer Science

  • Alicia Van Duyn
    Mentor: Dr. Daniele (Dan) Nardi
    Department of Psychological Science

  • Deanna Vaughan    
    Mentor:
    Dr. Gregory Rocheleau      
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Angel Esquivel Vazquez
    Mentor: Dr. Zhihai (Joseph) Li
    Department of Chemistry

  • Abigail (Abby) Yake
    Mentor: Dr. Jess Ward
    Department of Biology

Miller College of Business

  • Kiara Boyd
    Mentor:
    Dr. Diana Saiki        
    Department of Applied Business Studies

Teachers College

  • Cassidy Kennedy
    Mentor: Dr. Jackie Sydnor
    Department of Elementary Education
  • Sara Loveall
    Mentor: Dr. John Anderson
    Teachers College Deans Office
  • Isaiah Martin
    Mentor: Dr. John Anderson
    Teachers College Deans Office

College of Architecture and Planning       

  • Rodney Avery
    Mentor:
    Dr. Sarah Angne Alfaro     
    Department of Construction Management and Interior Design

  • Megan Kraay
    Mentor:
    Dr. Sarah Angne Alfaro     
    Department of Construction Management and Interior Design


College of Communication, Information and Media

  • Krystiana Brosher      
    Mentor: Dr. Robin Blom      
    School of Journalism and Strategic Communication
  • Paichens Chamberlain
    Mentor:
    Dr. Sungwon Chung           
    School of Journalism and Strategic Communication
  • Lauren Kallenback
    Mentor:
    Dr. Sungwon Chung           
    School of Journalism and Strategic Communication
  • Miranda Peconge       
    Mentor:
    Dr. Katherine Denker         
    Department of Communication Studies

College of Fine Arts

  • Jaylen  Bryant
    Mentor:
    Ms. Melanie Swihart          
    Department of Theatre and Dance
  • Matthew Cooper        
    Mentor:
    Dr. Andrew Waldron          
    Department of Theatre and Dance

  • Felix Goetschius-Adams    
    Mentor:
    Dr. Andrew Waldron          
    Department of Theatre and Dance

  • Grace Guthrie      
    Mentor:
    Dr. Andrew Waldron          
    Department of Theatre and Dance

  • Lauren Henriques
    Mentor: Ms. Melanie Swihart          
    Department of Theatre and Dance

  • Katherine Lause         
    Mentor:
    Dr. Lindsay Cook   
    School of Art

  • Michael Loesch         
    Mentor:
    Dr. Noelle Giuffrida  
    School of Art

  • Sophie Nye
    Mentor:
    Dr. Lindsay Cook   
    School of Art

  • Mason Sharon
    Mentor:
    Dr. Andrew Waldron          
    Department of Theatre and Dance

  • Matt Welch
    Mentor:
    Dr. Lindsay Cook   
    School of Art

  • Barbara Willey          
    Mentor:
    Mr. Jon Rees           
    School of Art

 

College of Health     

  • Veronica Bedwell      
    Mentor: Dr. Dane Minnick   
    Department of Social Work

  • Hayden Blann    
    Mentor: Dr. Glenn Stone 
    Department of Social Work


  • Maddie Campbell        
    Mentor:
    Dr. Jerome Kotecki
    Department of Nutrition and Health Science
  • Brooklyn Cline         
    Mentor:
    Dr. Jayanthi Kandiah
    Department of Nutrition and Health Science

  • Clara Haywood          
    Mentor:
    Dr. Jerome Kotecki
    Department of Nutrition and Health Science

  • Emily  Hubbard         
    Mentor:
    Dr. Alexander Tatum         
    Department of Counseling Psychology, Social Psychology and Counseling

  • Megan Jones  
    Mentor:
    Dr. Shannon Powers
    School of Kinesiology

  • Abygail May  
    Mentor:
    Dr. Jerry Reynolds 
    Department of Social Work

  • Morgan Thatcher       
    Mentor:
    Dr. Matt Moore      
    Department of Social Work


 

College of Sciences and Humanities

  • Emily Baumgardner  
    Mentor: Dr. Bowen Zhang   
    Department of Environment, Geology and Natural Resources
  • Taylor Bias    
    Mentor:
    Dr. Mary Konkle    
    Department of Chemistry

  • Maia Blazek   
    Mentor:
    Dr. Thomas Holtgraves      
    Department of Psychological Science

  • Elise Boatright           
    Mentor:
    Dr. Caitlyn Placek 
    Department of Anthropology

  • Chamese Brewer        
    Mentor:
    Dr. Kevin Wyatt     
    Department of Biology

  • Claire Buchheit   
    Mentor: Dr. Kathleen Foster
    Department of Biology
  • Kathryn Burton          
    Mentor:
    Dr. Wei Shi
    Department of Chemistry

  • Hailee  Campbell       
    Mentor:
    Dr. Ellen Whitehead           
    Department of Sociology

  • Kaelin Christjansen   
    Mentor:
    Dr. Ellen Thorington          
    Department of Modern Languages & Classics 
  • Kaylee Demlow 
    Mentor:
    Dr. Mark Hill
    Department of Anthropology
  • Jason Doudt   
    Mentor:
    Dr. Mark Groover   
    Department of Anthropology

  • Elizabeth Durbin        
    Mentor:
    Ms. Christine Thompson    
    Applied Anthropology Laboratories

  • Jason Fivush  
    Mentor:
    Dr. Robert Haney   
    Department of Biology

  • Javona Freeman         
    Mentor:
    Dr. Caitlyn Placek 
    Department of Anthropology

  • Sophia Halfman     
    Mentor:
    Dr. Wendy Soltz
    Department of History

  • Payton (Griffin) Hamilton    
    Mentor:
    Dr. Jennifer DeSilva
    Department of History

  • Isabella (Izzy) Havens
    Mentor:
    Dr. Nicole Christofield 
    Department of Chemistry

  • Donald (Dillon) Haynes     
    Mentor:
    Dr. Wei Shi
    Department of Chemistry


  • Raina Huber   
    Mentor:
    Dr. Daniele Nardi   
    Department of Psychological Science

  • Kimberly Ingold        
    Mentor:
    Dr. Gregory Rocheleau      
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Dylan  Kedra 
    Mentor:
    Dr. Anthony Vito   
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Breanna Long
    Mentor: Dr. Douglas Roossien
    Department of Biology

  • Tobi Lott        
    Mentor:
    Dr. Ellen Thorington          
    Department of Modern Languages & Classics

  • Miranda Minnick       
    Mentor:
    Dr. Darolyn Jones   
    Department of English

  • Daniel Newell
    Mentor:
    Dr. Allison Rober   
    Department of Biology

  • Alyx Panoncillo     
    Mentor:
     Dr. Jason Ribblett
    Department of Chemistry

  • Leah Pham     
    Mentor:
    Dr. Caitlyn Placek 
    Department of Anthropology

  • Isaac Porter    
    Mentor:
    Dr. Robert Phillips
    Department of Anthropology

  • Katelynn Pranger       
    Mentor:
    Dr. Robert Haney   
    Department of Biology

  • Paige Ragan   
    Mentor:
    Dr. Mark Groover   
    Department of Anthropology

  • Rose Richert  
    Mentor:
    Dr. Anthony Vito   
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Olivia Romanovich
    Mentor:
    Dr. Sundeep Rayat    
    Department of Chemistry

  • Kyla Romines
    Mentor:
    Dr. Thomas Holtgraves      
    Department of Psychological Science

  • Zoe Sherer
    Mentor:
    Dr. Nicole Christofield 
    Department of Chemistry
  • Ethan Smart
    Mentor: Dr. Jorn Seemann
    Department of Geography
  • Rebecca Staver          
    Mentor:
    Dr. Robert Phillips 
    Department of Anthropology

  • Rachel Stinger
    Mentor:
    Dr. Bowen Zhang   
    Department of Environment, Geology and Natural Resources

  • Medhanit Stolle         
    Mentor:
    Dr. Gregory Rocheleau      
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Griffin Thomas          
    Mentor:
    Dr. Wei Shi
    Department of Chemistry

  • Kilib Thompson        
    Mentor: Dr. David Bwambok          
    Department of Chemistry

  • Mary Tragesser-Tina 
    Mentor:
    Dr. Eric (VJ) Rubenstein    
    Department of Biology

  • Hanna Tran    
    Mentor:
    Dr. Zhihai (Joseph) Li        
    Department of Chemistry

  • Jessica Van Ness        
    Mentor:
    Dr. Ellen Thorington          
    Department of Modern Languages & Classics

  • Alicia Villalobos      
    Mentor:
     Dr. Kathleen Foster
    Department of Biology

  • Kyra Watts     
    Mentor:
    Dr. Robert Sammelson       
    Department of Chemistry

  • Calvin Whitney
    Mentor:
    Dr. Robert Haney   
    Department of Biology

  • Cecil Williams        
    Mentor:
    Dr. Caitlyn Placek 
    Department of Anthropology

  • Caleb Woolace          
    Mentor:
    Dr. Mark Groover   
    Department of Anthropology

  • Bushra Yenice  
    Mentor:
     Dr. Robert Haney   
    Department of Biology

 

Honors College

 

  • Makenna Poindexter  
    Mentor:
    Dr. Alexander Kaufman     
    Honors College

 

Miller College of Business

  • Christian Garrett
    Mentor:
    Dr. Erik Nesson
    Department of Economics

  • Jennifer Kimble         
    Mentor:
    Dr. Alan Yen          
    Department of Applied Business Studies

  • Kelsey Price   
    Mentor:
    Dr. Alan Yen          
    Department of Applied Business Studies

  • Gabrielle (Gabby) Sullivan
    Mentor:
    Dr. Diane Saiki     
    Department of Applied Business Studies

  • Asyah Van     
    Mentor:
    Dr. Emily Wornell  
    Center for Local and State Policy

  • Tianyi Zhu 
    Mentor:
    Dr. Erik Nesson
    Department of Economics

 

Teachers College

  • Stefanie Angus          
    Mentor:
    Dr. Kathryn Fletcher          
    Department of Educational Psychology

  • Mikaela Bradley        
    Mentor:
    Dr. Rachel Geesa    
    Department of Educational Leadership

  • Alliana Fitzpatrick      
    Mentor:
    Dr. Andrew Markelz          
    Department of Special Education

  • Allie Kruckeberg       
    Mentor:
    Dr. Gerardo Ramirez          
    Department of Educational Psychology

  • Samantha Scott          
    Mentor:
    Dr. Jerrell Cassady 
    Department of Educational Psychology

  • Denae  Snyder
    Mentor:
    Dr. Kathryn Fletcher          
    Department of Educational Psychology

 

Center for Medical Education

  • Parker  Clingerman    
    Mentor:
    Dr. Bartholomew Pederson
    Medical Education

  • Ivan (Oscar) Mota-Sánchez
    Mentor: Dr. Sherif Attallah
    Department of Construction Management and Interior Design

  • Rebecca Booker
    Mentor: Dr. Kristin Barry
    Department of Architecture

  • Evan Spell
    Mentor: Dr. Douglas Bernstein
    Department of Biology

  • Kyah Harris
    Mentor: Dr. Lynn Bielski
    Department of Speech Pathology and Audiology

  • Sandy Gonzalez
    Mentor: Dr. Robin Blom
    Department of Journalism

  • Brian Welsh
    Mentor: Dr. Jerrell Cassady
    Department of Educational Psychology

  • Lauren Szymczak
    Mentor: Dr. Jerrell Cassady
    Department of Educational Psychology

  • Christina Diehl
    Mentor: Dr. Sungwon Chung
    Department of Journalism

  • Madeleine Mills-Craig
    Mentor: Dr. Sungwon Chung
    Department of Journalism

  • Ashley Dudley
    Mentor: Dr. Andrew Del Pozzi
    School of Kinesiology

  • Hannah Neher (Wezensky)
    Mentor: Dr. Scott Dueker
    Department of Special Education

  • Sherlyn Lopez-Contreras
    Mentor: Dr. Kathleen Foster
    Department of Biology

  • Joseph Souza
    Mentor: Dr. Obed Frausto Gatica
    Honors College

  • Phillip Betts
    Mentor: Dr. Jordan Froese
    Department of Chemistry

  • Zoë Cook
    Mentor: Dr. Jordan Froese
    Department of Chemistry

  • Claire Richter
    Mentor: Dr. Bangshuai Han
    Environment, Geology and Natural Resources

  • Elizabeth Stacy
    Mentor: Dr. Kuo-Ting (Tim) Huang
    Department of Journalism

  • Hollyn Anderson
    Mentor: Dr. Christina Jones
    Department of Nutrition and Health Science

  • Shelby Weathersby
    Mentor: Dr. Darolyn "Lyn" Jones
    Department of English

  • Brooke Walter
    Mentor: Dr. Alexander (Alex) Kaufman
    Honors College

  • Olivia Vincent
    Mentor: Dr. Sarah Kerchusky
    Applied Anthropology Laboratories

  • George Mendoza
    Mentor: Dr. Mary Konkle
    Department of Chemistry

  • Conor Dailey
    Mentor: Dr. Zhihai (Joseph) Li
    Department of Chemistry

  • Angel Kiggundu Nkosi
    Mentor: Dr. Zhihai (Joseph) Li
    Department of Chemistry

  • Brenna Haley
    Mentor: Dr. Amy Livingstone
    Honors College

  • Allison Mason
    Mentor: Dr. Andy Markelz
    Department of Special Education

  • Keely Pitts
    Mentor: Dr. Dane Minnick
    Department of Social Work

  • Teagan Hayes
    Mentor: Dr. Ronald Morris
    Department of History

  • Victoria Vercellotti
    Mentor: Dr. Bart Pederson
    Medical Education

  • Lynn Rollins
    Mentor: Dr. Caitlyn (Caity) Placek
    Department of Anthropology

  • Morgan Moore
    Mentor: Dr. Sundeep Rayat
    Department of Chemistry

  • Jacob Brooks
    Mentor: Dr. Sundeep Rayat
    Department of Chemistry

  • Jordan Olson
    Mentor: Dr. Greg Rocheleau
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Hannah Petrie
    Mentor: Dr. Evette Simmons-Reed
    Department of Special Education

  • Katrina Partlow
    Mentor: Dr. Matthew Stuve
    Department of Educational Psychology

  • Jordan Vandenberghe
    Mentor: Dr. Matthew Stuve
    Department of Educational Psychology

  • Zachary Lewis
    Mentor: Dr. Mahamud Subir
    Department of Chemistry

  • Brenden Resnick
    Mentor: Ms. Christine Thompson
    Applied Anthropology Laboratories

  • Molly Trivett
    Mentor: Dr. Anthony Vito
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Ella Waldspurger
    Mentor: Dr. Anthony Vito
    Department of Criminal Justice and Criminology

  • Camille Engle
    Mentor: Dr. Ellen Whitehead
    Department of Sociology

  • Jill Beck
    Mentor: Dr. Alan Yen
    Department of Applied Business Studies